Marketing

5 najlepszych historii tygodnia

Zawsze warto i trzeba być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami ostatnich dni, zarówno po to, by rozumieć otaczającą nas rzeczywistość, jak i po to, by móc ją analizować, a tym samym rozumieć, jak zmieniają się rzeczy w naszym codziennym życiu. Oto krótkie podsumowanie 5 najważniejszych wiadomości z ostatniego tygodnia Środa, 22 lutego 2023
1677062753

1.      Rok wojny na Ukrainie

W ten piątek minie dokładnie rok od rozpoczęcia konfliktu między Rosją a Ukrainą. Tego pamiętnego dnia 24 lutego rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę, początkowo planowana jako "operacja błyskawiczna", która jednak z czasem utknęła Kremlowi w gardle.

Dane dotyczące wojny są katastrofalne: ONZ szacuje, że Europa przyjęła (oficjalnie) 8 milionów ludzi, a Niemcy i Polska ponad milion przesiedleńców. W Hiszpanii liczba uchodźców wzrosła do 166 000.  Szacuje się, że 90% z tych uchodźców to kobiety i dzieci, a większość mężczyzn pozostaje w tyle ze względu na wymogi logistyczne i wojskowe. Ten dramat sprawia, że jest to największy exodus uchodźców w Europie od czasów II wojny światowej.

Tymczasem sytuacja staje się coraz bardziej napięta na poziomie międzynarodowym: USA twierdzą, że mają dowody na to, że Chiny planują bardziej zaangażować się w konflikt, dostarczając broń Moskwie, i ostrzegają azjatyckiego giganta, że takie działanie będzie miało konsekwencje dla stosunków międzynarodowych. Z kolei Scholz i Macron wzywają do jedności europejskich partnerów w konflikcie i zachęcają ich do większego zaangażowania się we wsparcie militarne dla Ukrainy. Zaledwie kilka dni temu w Hiszpanii wylądował konwój ukraińskich wojskowych, którzy przeszli szkolenie z obsługi czołgów i baterii przeciwlotniczych.

Daleko od rozwiązania konfliktu, dramat humanitarny wciąż narasta. Sytuację pogarsza zniecierpliwienie krajów takich jak Białoruś i Mołdawia, które mogą zwiększyć swoje poparcie dla Rosji w konflikcie, a także pogłoski, że Moskwa przygotowuje ofensywę jeszcze w tym miesiącu.

Wygląda na to, że miecze wreszcie znalazły się w powietrzu. W poniedziałek prezydent USA Joe Biden odwiedził Kijów, a Putin zapowiedział na następny dzień przemówienie do narodu, które może odwrócić sytuację.

2.      Trzęsienie ziemi w Syrii i Turcji: tydzień po katastrofie

Dziesięć dni po fatalnym trzęsieniu ziemi, które wstrząsnęło granicą między Turcją a Syrią, zaczynają napływać pierwsze mniej lub bardziej ustabilizowane dane na temat skutków trzęsienia. Podczas gdy w Syrii trzęsienie ziemi spowodowało śmierć 5 tysięcy osób, Turcja, główny kraj dotknięty trzęsieniem ziemi, szacuje liczbę ofiar na 40 tysięcy.

W Turcji do odpowiedzialności zostały pociągnięte niektóre firmy z branży nieruchomości odpowiedzialne za budowę budynków, które nie wytrzymały trzęsień ziemi. W wyniku śledztwa liczba osób objętych dochodzeniem wzrosła do 254, z czego 55 zostało już aresztowanych. Z drugiej strony wydaje się, że nieszczęście w Syrii osiągnęło taki poziom, że niektóre kraje, które nie utrzymywały stosunków z rządem Al-Assada od początku wojny w tym kraju (2011) (takie jak Arabia Saudyjska i Jordan), zdecydowały się je tymczasowo podtrzymać. To ponowne nawiązanie relacji ma na celu wysłanie pomocy humanitarnej. W międzyczasie Zjednoczone Emiraty Arabskie, partner w normalizacji stosunków regionalnych z Al-Assadem, zaoferowały reżimowi 100 milionów dolarów, aby pomóc mu w pokonaniu trudności.

Odwilży w stosunkach między Syrią a niektórymi krajami regionu towarzyszyło zniesienie niektórych amerykańskich sankcji, a Europa zaczyna rozważać ich rewizję. Trzęsienie ziemi wydaje się być dla syryjskiego reżimu szansą na poprawę stosunków międzynarodowych, a także sposobem na ustabilizowanie reżimu, który jest zdziesiątkowany od ponad dekady.

3.      Gospodarka: Inflacja łagodnieje, ale nadal wpływa na ceny żywności

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o tym, że inflacja zaczęła się zmniejszać, co zdawało się być zachętą dla europejskich gospodarek, które poprawiły swoje prognozy finansowe na najbliższe miesiące. Mimo to wydaje się, że w niektórych obszarach wzrost cen nie zwalnia, tak jak w przypadku niektórych podstawowych produktów spożywczych.

Inflacja w sektorze spożywczym, obecna już w miesiącach poprzedzających rozpoczęcie konfliktu na Ukrainie, wybuchła wraz z wojną ze względu na znaczenie Ukrainy i Rosji w produkcji pszenicy. Wzrost cen jest szczególnie widoczny w związku z blokadą rosyjskich produktów przez UE oraz sankcjami nałożonymi na Putina.

Rok po rozpoczęciu wojny inflacja bazowa, która budzi największe obawy ekspertów, wynosi niebezpieczne 7,5%, a inflacja żywnościowa wzrasta do 15,4%, karząc najuboższych.

4.      Skandal w Renfe: szef i jego zastępca podają się do dymisji w związku z błędem dotyczącym wielkości pociągów

Kilka tygodni temu hiszpańską opinią publiczną wstrząsnęła kolejna awaria RENFE: pociągi zaprojektowane dla Asturii i Kantabrii były za duże, do tego stopnia, że nie mogły przejechać przez niektóre tunele w tym regionie.

Początkowo niektórzy wysocy urzędnicy ADIF i Renfe podali się do dymisji i wydawało się, że na tym wszystko się skończy, ale prawdopodobnie ze względu na fakt, że zbliżają się wybory regionalne, a ta sprawa mocno wstrząsnęła lokalną polityką tych społeczności, w tym przypadku accountability poszła dalej, niż się spodziewano. W poniedziałek szef RENFE (Isaías Tobias) i numer dwa w dziale transportu (Isabel Pardo de Vera) ogłosili swoje rezygnacje.

5.      Gospodarka i klimat: CEPSA otwiera korytarz doprowadzający wodór do Rotterdamu

Holenderskie konsorcjum firm ACTE podpisało wczoraj z Respol protokół ustaleń, w którym obie strony zobowiązały się do zawarcia umowy ułatwiającej transport morski między Algeciras a Rotterdamem. W ramach tego transportu przesyłane byłyby duże ilości zielonego amoniaku, wykorzystywanego do celów przemysłowych.

Korytarz ten ma być otwarty do 2027 roku, co pozwoli CEPSA wejść na rynek północnoeuropejski i otworzy drzwi do zwiększenia potencjału klientów zainteresowanych wykorzystaniem tego materiału, który hiszpańska firma produkuje na południu kraju iberyjskiego.

Porozumienie miało tak duże znaczenie, że Minister Przemian Ekologicznych Teresa Ribera i Minister Energii Holandii Rob Jetten podpisali umowę i uzupełniające ją Porozumienie o współpracy w dziedzinie wodoru. Umowa będzie obowiązywać przez 5 lat i została przyjęta z zadowoleniem przez UE, która potwierdza, że chce być liderem w przechodzeniu na gospodarkę ekologiczną.    

Czy jesteś gotowy?

Utwórz swoje konto Datalyse teraz
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza.
Zacznij w 3 prostych krokach
Bez trwałości
;