Marketing

5 najlepszych historii tygodnia

Zawsze warto i trzeba być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami ostatnich dni, aby rozumieć otaczającą nas rzeczywistość i móc ją analizować, a tym samym rozumieć, jak zmieniają się sprawy w naszym codziennym życiu. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie 5 najważniejszych wiadomości z ostatniego tygodnia.
1670403565

1. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kończą się na fazie grupowej: Hiszpania dociera do rundy 16

 

Pierwsza faza Pucharu Świata już za nami. Kontrowersyjne wydarzenie wydaje się być dobrze przygotowane, jeśli chodzi o kwestie sportowe. Grupy okazały się żywym doświadczeniem pełnym niespodzianek. 

 

Wśród drużyn rewelacji możemy wyróżnić Australię, która potrafiła pokonać drużynę Danii, z tak znakomitymi zawodnikami jak Christian Eriksen, czy Maroko, które wbrew wszystkiemu odesłało do domu Belgię, drużynę pełną supergwiazd (Lukaku, De Bruyne, Courtois...) i numer 2 w rankingu FIFA.

Jeśli jednak mówimy o niespodziankach, nie możemy pominąć dwóch szokujących wydarzeń z fazy grupowej: zakwalifikowania się dwóch azjatyckich drużyn, Korei Południowej i Japonii, oraz wyeliminowania Urugwaju i Niemiec. W ostatnich dwóch edycjach, od czasu wygrania ostatniego mundialu w 2014 roku, nie udało im się przejść przez fazę grupową.

W Hiszpanii tylko dwie drużyny, które miały największy potencjał na zdobycie Pucharu Świata, dotarły do rundy pucharowej: Hiszpania i Argentyna. Podczas gdy Argentyńczycy podjęli i pokonali Australię w komfortowym meczu, który był skomplikowany w końcówce (2-1) i w którym znakomicie spisał się Leo Messi, Hiszpania zmierzy się z drużyną Maroka, która pokazała solidną grę i zdołała już pokonać Belgię w fazie grupowej.

Jeśli chodzi o przyszły tydzień, wydaje się, że Runda 16 jest przystawką do tego, co zastaniemy w ćwierćfinałach. Na razie dwa potwierdzone mecze w następnej fazie wzbudzają duże oczekiwania. Z jednej strony ekscytujący europejski pojedynek między Francją i Anglią, a z drugiej strony mecz Argentyna-Niderlandy, który będzie ostatecznym termometrem tego, czy czeska drużyna narodowa jest na poziomie wymaganym do zakwalifikowania się do Mistrzostw Świata.

 

2. Irańska rewolta: koniec policji moralnej

Po intensywnych protestach w ostatnich tygodniach w największych miastach najważniejszego szyickiego reżimu na Bliskim Wschodzie w związku ze śmiercią 22-letniej Mahsy Amini, która została zatrzymana przez tzw. policję obyczajową z powodu swojego ubioru, wydaje się, że napięcia uległy złagodzeniu. Protesty były związane z krytyczną sytuacją ekonomiczną reżimu w Teheranie, ale także z surowymi zasadami religijnymi obowiązującymi w bardziej ortodoksyjnych sektorach.

Jedną z takich ortodoksyjnych form wyrazu są właśnie patrole przewodników, bardziej znane jako "policja moralności". Patrole te są rodzajem półprofesjonalnego oddziału policji, którego zadaniem jest pilnowanie, aby na drogach publicznych nie dochodziło do "aktów wandalizmu", co z reguły przekłada się na nadzorowanie sposobu ubierania się ludności (a w tym przypadku na regulowanie kwestii hidżabu).

W obliczu pojawienia się nowych elit kulturalnych i intelektualnych, szczególnie skupionych w obszarach miejskich, bardziej związanych z trendami zachodnimi, patrole te stały się coraz bardziej wyraziste i problematyczne, do tego stopnia, że mogliśmy je obserwować w ostatnich tygodniach. Wczoraj prokurator generalny stanu powiedział, że przystąpi do likwidacji tych patroli, które zniknęły od początku demonstracji.

Wydaje się, że koniec, a przynajmniej zakwestionowanie policji moralnej, jest jednym z pierwszych skutków mobilizacji w irańskim reżimie.

 

3. Rząd chiński łagodzi restrykcje dotyczące COVID... a zakażenia rosną 

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, że cierpliwość chińskiej opinii publicznej wobec rządowej polityki COVID-0 wydaje się dobiegać końca. Z powodu wyrazów powszechnego niezadowolenia, które zaalarmowały nawet samego komunistę chińskiego, wydaje się, że reakcja była szybka: środki restrykcyjne zostały zmniejszone, co umożliwiło większą mobilność obywateli Chin.

Ale to nie wszystkie dobre wiadomości. Od końca listopada odnotowano wzrost liczby zakażeń wirusem COVID, a teraz wydaje się, że ta tendencja się utrzymuje. Pekin żongluje między ograniczeniem liczby zakażeń z jednej strony, a ożywieniem gospodarki z drugiej.

Podczas gdy większość rozwiniętych gospodarek w ubiegłym roku przeszła proces adaptacji do wirusa i zaczęła uczyć się z nim żyć, rząd chiński zachował wobec niego bardziej powściągliwą postawę. Choć na krótką metę polityka ta wydawała się skuteczniejsza (w Chinych odnotowano znacznie mniejszą liczbę zgonów niż w innych krajach), to obecnie doszliśmy do punktu, w którym kilka potęg gospodarczych nauczyło się żyć z wirusem i zdołało ożywić swoje gospodarki, podczas gdy azjatycki gigant został w tyle.

Te ostatnie manifestacje oraz zmiana kursu Pekinu w kwestii polityki COVID mogą doprowadzić do nieoczekiwanego scenariusza. Z jednej strony ożywienie gospodarcze może przyspieszyć, ale z drugiej strony opanowanie wirusa i wdrożenie nowych polityk mających na celu jego powstrzymanie może przynieść nieoczekiwane lub wręcz przeciwne do zamierzonych rezultaty. W tej chwili piłka jest po stronie Pekinu.  

 

4. Ambasady Ukrainy zaalarmowane kopertami z pogróżkami 

 W miarę upływu tygodnia napotykaliśmy coraz bardziej dantejskie scenariusze. Na początku tygodnia kilka kopert z materiałem pirotechnicznym dotarło do różnych części Hiszpanii (m.in. do ambasady ukraińskiej i amerykańskiej w Hiszpanii), aż do końca tygodnia, kiedy to koperty otrzymane, tym razem w różnych ambasadach ukraińskich w Europie, zawierały kawałki martwych zwierząt (zwłaszcza oczy) i krew na kopertach.

Makabryczne wydarzenia dotknęły ambasady Włoch, Węgier, Holandii, Polski, Chorwacji, Austrii i Czech oraz ambasadę Hiszpanii. Oleg Nikolenko, minister spraw zagranicznych Ukrainy, ogłosił, że bada znaczenie wiadomości i zarządził zwiększenie bezpieczeństwa we wszystkich ukraińskich ambasadach i konsulatach. Zaznaczył również, że była to "dobrze zaplanowana kampania terroru i zastraszania w ambasadach i konsulatach Ukrainy".

Wydaje się, że tego typu ataki są ściśle skoordynowane. I nie chodzi tylko o paczki, w ciągu ostatnich kilku godzin dowiedzieliśmy się, że zwierzęce odchody zostały również złożone przy wejściu do rezydencji ambasadora Ukrainy w Watykanie.  W najpoważniejszym przypadku, jak w Kazachstanie, ambasada ukraińska otrzymała fałszywą wiadomość o podłożeniu bomby.

 

5. Marlaska na sznurkach: napięta sytuacja w sprawie Melilli

Drugie wystąpienie Grande-Marlaski w Kongresie w ubiegłą środę, dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w Melilli 24 czerwca tego roku, było szczególnie napięte. Pamiętajmy, że to, co się wtedy wydarzyło, było tragiczne: wielu imigrantów próbowało przedostać się do Hiszpanii przez granicę w Melilli, a zarówno ich przemoc, jak i środki zaradcze podjęte przez marokańskie i hiszpańskie służby bezpieczeństwa spowodowały śmierć 23 osób i setki rannych.

Marlaska podkreślił, że żaden imigrant nie zginął na terytorium Hiszpanii, czemu zaprzeczają niektóre marokańskie media, i powtórzył, że wydarzenia miały miejsce "zasadniczo na terytorium Maroka". Marlaska bronił również działań hiszpańskich sił bezpieczeństwa, wskazując jednocześnie na prawidłowe funkcjonowanie protokołów koordynacyjnych z południowym sąsiadem. Te wyjaśnienia nie usatysfakcjonowały większości sił politycznych, które, z wyjątkiem VOX i PSOE, doprowadziły do ciężkiej sesji parlamentarnej.

Podczas gdy PP skupiła swoje zarzuty na niekonsekwencji Marlasa i nazwała go kłamcą, krytyka ze strony lewicy była skierowana bardziej na nieludzkie traktowanie imigrantów. Wskazano również na wątpliwą legalność 470 "gorących powrotów", które podobno przeprowadziła policja. Prawdopodobnie najbardziej znacząca reakcja pochodziła od partnerów rządowych PODEMOS, którzy zaznaczyli, że nie są "przekonani" do wystąpienia ministra spraw wewnętrznych i zażądali sprostowania, które, jeśli nie zostanie zrealizowane, może kosztować go utratę stanowiska politycznego.

 

Mantente informado 

Bycie na bieżąco jest kluczem do tego, by móc śledzić bieżące sprawy otaczającego nas świata. Możliwość zebrania jak największej ilości informacji sprawia, że jesteśmy bardziej zdolni do zrozumienia naszej rzeczywistości. Zarówno osoby prywatne, jak i firmy muszą być poinformowane, a przede wszystkim wiedzieć, jak przechowywać te informacje, a co jest lepsze niż CRM, który centralizuje wszystkie dane, aby żaden szczegół procesu handlowego nie umknął Twojej uwadze. Jeśli chcesz wiedzieć wszystko i być zawsze poinformowany o tym, co dzieje się w Twojej firmie, nie wahaj się wypróbować Datalyse CRM, najłatwiejszego i najszybszego CRM na rynku hiszpańskim.  

Czy jesteś gotowy?

Utwórz swoje konto Datalyse teraz
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza.
Zacznij w 3 prostych krokach
Bez trwałości
;